העיר השווה

העיר
השווה

(יעד מימוש 2-5 שנים)

נהפוך את חיפה לעיר חיה ושוקקת, מושכת וחדשנית, עם אופי מיוחד.

כך נחזיר את הגאווה החיפאית:
לחיפה יש אישיות ייחודית וכל התנאים לספק חיים עירוניים שצעירים מחפשים בתל אביב היקרה או בברלין הזולה. אני אדע להפוך את חיפה לעיר מושכת, ובה בעת להשגיח על שוק המחירים ועל פעילות רגולטורית מאזנת. חיפה תהיה אולי העיר השלישית בגודלה בארץ, אבל העיר ה"שווה" הראשונה.

נהפוך את לב העיר (דאון-טאון) למקום שוקק, שמושך צעירים למגורים קבועים – מרכז כלכלי אמיתי, עסקים ופיננסים המשולבים ברובע מגורים ותחבורה ציבורית ברמה אירופית, כמו שהיה בחיפה בעבר, כמו בערים אהובות בעולם.

איך נעשה את זה? הפוך ממה שעושים היום. כדי שמרכז העיר יהיה רובע עסקים, נפחית מִסים ונקל את הביורוקרטיה (הליכי רישוי, אישורים, ארנונה). הרי חנויות סגורות ממילא לא מעשירות את קופת העירייה. כשעסקים עוברים מהישרדות לרווח, נפתחים עסקים חדשים, הסביבה הופכת שוקקת יותר וקהל הלקוחות גדל. כדי שמרכז העיר יהיה רובע מגורים, נוודא שוק דירות מגוון גם עם דיירים קבועים (ולא רק סטודנטים זמניים), נפעל להשגיח על ערכי נדל"ן מתונים כדי לעודד דיור בר-השגה, נספק שירותים ציבוריים וקהילתיים לתושבי הרובע, כמו בכל שכונה בעיר.

ניפוץ מיתוס
זוהי טעות בסיסית להתחיל תהליך התחדשות של עיר עם קוסמטיקה (בדיוק כפי שטיפול באדם חולה לא מתחיל בטיפוח מראהו החיצוני). עלותה הגבוהה נופלת על פי רוב על העסקים שמלכתחילה מתקשים להתקיים. קודם עוזרים לעסקים להתחזק כלכלית, ואז יש להם כסף לשפץ. שיפוצים קוסמטיים הם קצה של תהליך ולא ההתחלה שלו (כפי שקרה בחיפה).

נחזק את המרכז עירוני כמונומנט היסטורי ותיירותי, עם דאון-טאון גדול שכולל מתחמים היסטוריים מגוונים, ובהם בניינים מרהיבים. חיפה תהפוך לאתר מורשת עולמית. שוק תלפיות הנדיר ישופץ בדומה לשווקי האוכל בברצלונה ובודפסט, ויחובר באמצעות דרגנועים חשמליים אל מרכזי תחבורה ובנייני חניה. נחזק את חיפה כעיר קוסמופוליטית של חיים משותפים יוצאי דופן ברמה עולמית.

ניפוץ מיתוס
אי אפשר לחדש מרכז עירוני בלי לספק פתרונות תחבורה המאפשרים לציבור להגיע אליו בנוחות. תבדקו בכל עיר בעולם; אין חיה כזו. המטרונית שעוברת במרכז העירוני בחיפה, עם כל הכבוד, לא משרתת את רוב תושבי העיר.

נקדם תרבות חיפאית אותנטית וגם אוונגרד. עיריית חיפה מתבלבלת כבר שנים בין "תרבות" ל"בידור". אנחנו נקדם רוויזיה גדולה ברשויות התרבות של העיר, נעודד יזמי תרבות מקומיים להוביל קו יצירתי ואותנטי עצמאי, בלי הכתבות מלמעלה, ונעזור לכישרונות המקומיים לצמוח ולהישאר כאן. נשקיע גם בתרבות אוונגרד שתמשוך צעירים מכל הארץ. אם יש עיר שתרבות האוונגרד יכולה לפרוח בה, הרי זו חיפה.

ניפוץ מיתוס
יש הבדל בין "עירייה מבדרת" ל"עיר מבדרת". עיריית חיפה השתלטה במשך שנים על כל אירועי התרבות בעיר, והרגה את כוחות השוק. עיריות טובות יודעות לתמוך ביזמי תרבות מבחוץ, בלי להתערב ובלי צורך לממן הכל רק מכספי הארנונה.

דוגמה לחשיבה אחרת: כדי להחיות את מרכז העיר, חייבים מערכת תחבורה ציבורית טובה ופתרונות חניה, כי אחרת לא יגיעו אליו. כדי שיגיעו אליו יותר אנשים, חייבים לדאוג שיהיו בו הרבה עסקים מגוונים, כי אחרת לא תהיה להם סיבה ללכת דווקא לשם. כדי שיהיו הרבה עסקים שיהפכו את מרכז העיר למושך, חייבים שיהיה להם קל להתקיים. זה יקרה, רק אם נקל עליהם במִסים ונדאג שיהיו להם יותר הכנסות. אבל זה לא מספיק. כדי שעסקים ישגשגו, צריך לדאוג שיהיו להם לקוחות באופן שוטף ולא רק באירועים יזומים. כדי שתהיה תנועת לקוחות, חייבים שהמקום יהפוך לאזור מחיה של תושבים. זה יקרה, רק אם נהפוך את מרכז העיר לרובע מגורים אמיתי. כדי שמרכז העיר יהיה רובע מגורים אמיתי, הוא חייב לספק איכות חיים גבוהה עם תחבורה ציבורית טובה ופתרונות חניה. הכול קשור בהכול.

נהפוך את חיפה לעיר ריוויירה וספורט ימי, ונחבר את שכונות החוף שלה לים. חיפה שוכנת לאורך חופי המפרץ היחידי במדינת ישראל, אבל מתוך 17 ק"מ של חופים רק 5 ק"מ נגישים לתושביה. אשלים את פרויקט העתקת מסילות הרכבת שהתחלתי כמובילת המאבק הציבורי. נהפוך את שכונות החוף לריוויירה על ידי קירוי הכביש המהיר שיחבר ביניהן לבין הים. הקירוי ייצור מרחב ציבורי חדש, ובו טיילת, מבני ציבור, מלונאות ומסחר נמוכים. נקים מרכז ספורט ימי, נטפח את השיט והגלישה ונדאג למתחמי עגינה לסירות וליאכטות לצד מרכזי בילוי קטנים, בנוסף למעגן שביט. חיפה תהיה הבית של שייטי ישראל.

דילוג לתוכן