העיר הבריאה

העיר
הבריאה

(יעד מימוש 3-7 שנים)

נעשה סדר בין המזהמים ונפעל לשדרוג תעשיות המפרץ בעזרת עובדיהן.

כך נשמור על החיים של כולנו:
נשנה את פני מפרץ חיפה: פחות תעשיות מיושנות ומזהמות, יותר תעשיות מתקדמות ונקיות.

רק עיר שמגינה על תושביה ודואגת לבריאותם ולבריאות עובדי המפעלים יכולה להיות עיר משגשגת. בריאות ופרנסה לא יכולות לבוא זו על חשבון זו. שדרוג מפרץ חיפה הוא אחד הפרויקטים המורכבים והחשובים בתולדות העיר.

1. נקים מערך ניטור אוויר עצמאי במימון העירייה, בעלות סבירה ביחס ליכולותיה, שיעבוד בנוסף ובמקביל למערך הניטור הממשלתי, המתבסס על נתוני המפעלים, ויפקח עליו. ההנהגה בראשותי לא תתרץ ולא תקבל תירוצים.

ניפוץ מיתוס
אין צורך בשינוי חקיקה. חוקי הסביבה בישראל הם מהמתקדמים בעולם; כל שנדרש הוא לאכוף אותם ביד חזקה.

2. נשחרר את המחקר האפידמיולוגי שבדק את הקשר בין זיהום האוויר לתחלואה בנפת חיפה, אשר נגנז בגלל לחצים פוליטיים. נאפשר לחוקרים להמשיך בעבודתם.

3. נפעל לעצירת התכניות להרחבת תשתיות הפטרוכימיה והקונדנסטים שטרם אושרו בוועדות התכנון ובבתי המשפט. נעצור העברות תקציב דרך ערוצי העירייה למימוש תכניות אלה עד לבדיקת השלכותיהן.

4. נמשיך בתהליך הקמת קואליציה פוליטית על-אזורית ועל-מפלגתית רחבה, שאותו התחלנו בשנותינו במועצת העיר, כדי לרתום את הממשלה לשינוי סביבתי עמוק.

ניפוץ מיתוס
בניגוד לדעה הרווחת, הנושא הסביבתי נוגע לכל המפלגות. למטרופולין חיפה יכול להיות כוח פוליטי כבד משקל שישפיע על עשרות חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, אם יהיה שיתוף פעולה מקומי.

5. נעשה סדר ונדרג את המפעלים לפי נחיצותם – מי חייב להישאר, מי נדרש לעבור שינוי וכו‘. נבחן את עתיד המפעלים על פי שלושה קריטריונים: הנזק (בזיהום) מול התרומה (לכלכלה) ומול היכולת והנכונות לשדרוג (טכנולוגי).

6. אם יהיו מפעלים שיחליטו לשדרג את פעילותם, נקים חברה בת עירונית שתעסיק את עובדיהם בפירוק, בניקוי ובהבראת הקרקעות המזוהמות, לטובת שחרור קרקעות לבנייה חדשה.

ניפוץ מיתוס
האם הגדלת מפעלי זיקוק דלק בישראל הוא הכרח כאשר %50 עד %85 מהתוצרים שמיוצרים במפרץ חיפה מיוצאים למדינות אחרות? מספר העובדים על כל דונם בשטחי המפרץ במתכונת הנוכחית הוא נמוך יחסית. מדובר בתעשיות עתירות הון ושטח, ולא בתעשיות עתירות כוח אדם. עובדי התעשיות הם היחידים שיוכלו להוביל את הפרויקט הלאומי לניקוי המפרץ.

7. ניזום פרויקטים, בשיתוף עם האיחוד האירופי, של שיקום וניקוי אזורי תעשייה כדוגמת פרויקט Westergasfabriek באמסטרדם שבו לקחתי חלק. בשיתוף אנשי מקצוע בינלאומיים בתחום, שפגשתי במהלך השנים, נהפוך מתחמים אלה לאזורי בילוי ותרבות נקיים.

8. נתמוך ברענון אסטרטגיות שיווקיות ועסקיות למפעלים, ונספק תמיכה לבעליהם ולעובדיהם המעוניינים לעבור לטכנולוגיות מתקדמות המבוססות גם על אנרגיות חלופיות.

9. נרתום את האקדמיה לקדם מחקרים על טכנולוגיות התעשייה הנקייה, ונשאף להפוך את חיפה למודל עולמי המציג תהליכי שינוי טכנולוגיים.

דילוג לתוכן