העיר האנושית

העיר
האנושית

(יעד מימוש 2-5 שנים)

נפעל להורדה מבוקרת של הארנונה, לחיזוק החינוך הציבורי וליחס אנושי מהעירייה.

כך ננהל את העיר איתכם ולמענכם:
בשנים האחרונות נראה שאנחנו עובדים בשביל העירייה יותר ממה שהיא עובדת בשבילנו. בחיפה בראשותי יתבצע שינוי עמוק והדרגתי בשירות שהעירייה מספקת לתושבים ובטיפולה בהם. הוצאותיה יצומצמו בזכות ניהול יעיל, והמשאבים יופנו על פי סדרי עדיפויות חדשים לטובת התושבים.

תחילה נעצור את עליית הארנונה, ובהמשך נתחיל להורידה באופן מבוקר. מדובר בתהליך ארוך שמחייב תיאום עם משרד הפנים וכפוף לאישורו. בשנת הכהונה הראשונה נפרסם את התכנית המלאה: בשלב הראשון נעצור את עליית הארנונה האוטומטית. בשלב השני נפעל להפחתתה, תחילה אצל העסקים הקטנים. אחר כך נשנה את מפת אזורי הארנונה, ולבסוף נפעל גם להפחתת הארנונה למגורים.

ניפוץ מיתוס
אי אפשר להוריד את הארנונה מהיום למחר כבמטה קסם, ומי שמבטיח לכם שיעשה זאת לא יודע על מה הוא מדבר. מדובר בתהליך שיימשך מספר שנים.

נפסיק את מסחטת הכסף מהחניה, שהפכה להיות מקור הכנסה כבד משקל לעירייה הגירעונית. נתכנן מפרצי עצירה שבהם לא יינתנו קנסות של מאות שקלים. במקביל לפתרון מצוקת החניה בעיר, נפסיק את הקנסות המרושעים ונחזור לאכיפה הגיונית. נוריד את עלות שעת החניה, שהיום היא מהגבוהות בארץ, ונסבסד אותה לגמלאים. אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים יקבלו אישור לחניה חינם.

נחזק את מערכת החינוך הציבורית שתתחרה באיכות החינוך הפרטי ותאפשר למשפחות, המעוניינות להעניק לילדיהן את נקודת הפתיחה המיטבית לחיים, לצמצם הוצאות. בתי הספר בעיר ישאפו למצוינות בערכים החינוכיים לא פחות מאשר בהישגים האקדמיים. איך נקדם את מערכת החינוך הציבורית?

1. נפתח את בתי הספר לתחרות על ידי פתיחה הדרגתית של אזורי הרישום.

2. נהפוך את חיפה לעיר חינוך אינטגרטיבית המשלבת חינוך ממלכתי וחינוך אלטרנטיבי (פתוח, דמוקרטי וכו’) על ידי הקצאת כיתה ייעודית ופתיחת הרישום בלי פרוטקציות בבתי הספר השכונתיים. כך ההורים יכתיבו בהדרגה את אופיים החינוכי של בתי הספר.

3. נתגמל אנשי חינוך חיפאיים, ונעודד כניסה של אנשי חינוך חדשים וטובים על ידי שיפור תנאיהם ומתן הטבות עירוניות, מניעת השחיקה והעלאת קרנו של המקצוע.

4. נשקם את תשתיות בתי הספר המיושנים על ידי הרחבתם, חיזוקם ושיפוצם בפרויקט שיארך מספר שנים וינוהל על פי סדרי עדיפויות וקדימויות.

5. נקדם את מוסדות החינוך הציבוריים במגזר הערבי על ידי הוספת מסלולי לימוד ייחודיים, תמיכה לתלמידים מתקשים ותמרוץ החזקים. נטפל בבעיית הצפיפות שנמשכת כבר שנים רבות. חינוך טוב מגיע לכל ילד, בכל שפה, מכל תרבות וסגנון.

6. נקצה שטחים למוסדות חינוך נוספים במגזר הדתי אחרי שנים של חסך ומניעת הרחבתם.

נסבסד העשרה חינוכית בשעות אחר הצהריים. נעמיד את תשתיות בתי הספר לרשות תלמידי העיר ותושביה בשעות אחר הצהריים – חצרות, מגרשי ספורט וכיתות לחוגים. נעניק לכל תלמידי חיפה חוג העשרה אחד מסובסד, במוסיקה, בשח-מט, בספורט או באומנויות לחימה והגנה עצמית. ילדים ממשפחות מתקשות יקבלו חוג אחד בחינם. תלמידים שיוכיחו הצטיינות יתרה בארץ ובחו"ל, בכל תחום שהוא, יקבלו מעיריית חיפה תמיכה ומענקים.

נשנה את מדיניות הרווחה והתמיכות העירונית. נערוך בדיקה מקיפה שתכליתה לשנות את התמיכות הניתנות לעמותות ולארגונים חברתיים. נזרז את הנגשת מוסדות החינוך והציבור. נשפץ שכונות ורחובות תוך התייחסות לאוכלוסיות עם מוגבלות. עיריית חיפה בראשותי תקים מוקד לציבור עם צרכים מיוחדים שיפתור את בעיותיהם בזריזות וביעילות.

נטפל בבעלי החיים שלנו בחמלה. גינות לשחרור כלבים יתוכננו בצורה חכמה ומתחשבת בבעלי הכלבים ובשכנים. התקציב העירוני לסירוס ועיקור חתולי רחוב יותאם להיקף הבעיה. מושבות חזירי הבר יועברו בהדרגה לשמורת הטבע בכרמל, על ידי פינות האכלה מוסדרות.

נשנה את תפקוד אגף ההנדסה בעיריית חיפה על ידי הגדרת מדיניות תכנון ברורה שלא משאירה מקום להפתעות או למשא ומתן. בנייה בחיפה לא תהיה תלויה יותר ב"קשרים אישיים".

ניפוץ מיתוס
בניגוד לדעה שהשתרשה בשנים האחרונות בחיפה, יזמים הם כוח חיובי שמניע את התחדשות העיר. אי אפשר לשקם עיר בלי בנייה, ואי אפשר לבנות בלי יזמים. כדי שלא ייתפסו כ"רעים", חוקי המשחק הנדל"ניים צריכים להיות מוגדרים וסגורים.

נשדרג את השירות לתושב. כיום העירייה מתפקדת היטב כשמדובר בבעיות שגרתיות. אנחנו נדאג גם לשירות מצוין בבעיות הדורשות חשיבה מחוץ לקופסה, שאינן מקבלות מענה כיום. נחלק כרטיס תושב כדי להוזיל פעילויות בעיר, מתרבות ועד חניה. נחזק את הקשר עירייה-תושב על ידי מנהלות שכונתיות שינוהלו בידי נציגים מקומיים מוסכמים (או בבחירות התושבים), כדי שבעיות מקומיות יצופו ויקבלו מענה איכותי.

מדרכות העיר חיפה יוחזרו להולכי הרגל, על ידי אכיפה בלתי מתפשרת נגד מכוניות חוסמות ותושבים שאינם שומרים על ניקיון הרחובות.

דילוג לתוכן